V novém čísle ZPK 4/2019 najdete:

Téma: SPOLUPRÁCE

Ružová záhrada v Dolnej Krupej

Zahradní slavnost na Flore Olomouc

Revitalizace parku Riegrovy sady, Praha

Jedeme v tom všichni

 

 

 

 

 

 

Navigace: Domů Archív architektura Podzimní Paříž: Zpráva ze studijní cesty

Podzimní Paříž: Zpráva ze studijní cesty

Tisk

Zdeňka Šupková

Prohlížím si fotografie pořízené během pěti dnů strávených ve francouzské metropoli a vzpomínám na svůj výlet po pařížských zahradách a parcích na podzim minulého roku. Znovu obdivuji pestrobarevné květinové záhony, vzrostlé platany v ulicích a vynikající péči, kterou je třeba tomu všemu věnovat. Vybavují se mi spousty lidí posedávající na lavičkách, odpočívající přímo v trávě nebo joggující v parcích. Ráda bych vás alespoň touto cestou pozvala na malý francouzský výlet.

Paříž může nabídnout svým návštěvníkům nepřeberné množství lákadel. Také z pohledu zahradního architekta disponuje mnoha objekty, které stojí za pozornost a možná i bližší studium - ať už se jedná o historické památky jako Lucemburské zahrady, nebo zcela moderní a trendové vertikální konstrukce Patricka Blanca. Spojovacím článkem všeho je velkorysost a originalita kompozičních řešení, rostlinných prvků, materiálů i technických forem.

Historické parky
Versailles
Versailles je třeba navštívit, abyste skutečně uvěřili velkolepému měřítku jedné z nejznámějších francouzských zahrad. Spojení velikášské vize Krále Slunce a tvůrčího ducha jeho dvorního zahradního architekta Andrého Le Nôtre překvapí i současného návštěvníka. Grandiózní vodní program doprovázený dobovou hudbou (koná se v sezónu každou neděli) navíc vytváří opravdu sugestivní atmosféru.
Délka návštěvy: Vstup do hlavní části okolo zámku je placený. Jen na to, abyste se alespoň prošli podél hlavní osy až na konec vodního kanálu a nahlédli do bosketů, budete potřebovat minimálně dvě hodiny. Vyplatí se však strávit tu více času, navíc je možné půjčit si i kolo.

Lucemburské zahrady
Rozsáhlý historický objekt v centru Paříže je oblíbeným lákadlem pro turisty i místní obyvatele. Poskytuje spoustu míst k sezení podél dokonale udržovaných trávníků, lemovaných záhony s divokými kombinacemi pestrobarevných trvalek a letniček i pod korunami stromů. Historická kompozice zahrady není překážkou, která by znemožňovala doplnit ji současnými prvky - velkým dětským hřištěm či nonkonformními uměleckými objekty před Lucemburským palácem.
Délka návštěvy: Na příjemnou procházku stačí hodina, při každém zastavení se doba samozřejmě prodlužuje.

Buttes Chaumont
Romantická krajina parku Buttes Chaumont, původně lomu na kámen, je atraktivní díky svému dramatickému terénu, vzrostlým letitým stromům a travnatým svahům jako předurčeným pro piknik. Přírodní park s imitací jeskyně a strmou skálou uprostřed jezera nabízí nespočet romantických koutů. Scenérie Buttes Chaumont je mimořádně žádaným pozadím svatebních fotografií. Mimochodem - nevěsta v bílých šatech perfektně dotváří pohádkovou atmosféru místa.
Délka návštěvy: Pokud chcete obejít celý areál a podívat se i na vyhlídku na skále, musíte počítat přibližně s hodinou.

Botanická zahrada
Exteriér botanické zahrady je tvořen dvěma odlišnými částmi. Formální partie s pravoúhle členěnými záhony slouží jako rozsáhlá venkovní výstava rostlin různých růstových i životních forem. Návštěvníci vzdělaní v oboru zajisté ocení štítky s latinskými názvy a pečlivým popisem jednotlivých druhů kombinovaných v hravých variacích, z nichž některé jsou použity přímo v ulicích Paříže.
Druhá část nabízí bludiště s vyhlídkou a klidnou atmosféru stinného parku pod korunami vzrostlých stromů.
Délka návštěvy: Pro nahlédnutí do obou částí by měla stačit hodina.

Klášter St. Michel
V centru města, ale tichá a klidná - taková je regenerovaná středověká klášterní zahrada St. Michel s tradičním potažérem. Téměř výhradně jsou zde použity přírodní materiály jako dřevo a kámen. Zajímavým prvkem jsou okraje záhonů z proplétaných větví.
Délka návštěvy: Celou zahradu projdete za čtvrt hodiny, nicméně byl by hřích chvíli neposedět v této oáze klidu.


Současné zahrady
Park La Villete
Obrovské hřiště pro děti i dospělé bylo ve čtvrti La Villete, čtvrti plné imigrantů a sociálně slabších, postaveno před několika lety. O víkendu tu těžko najdete volné místo. Lidé všech barev pleti tu polehávají, sedí, tančí a hrají (si) na rozsáhlých travnatých plochách.
Řešení parku je velkorysé - velké plochy trávníku, široký vodní kanál a červené kovové pavilony rozmístěné v pravidelném rastru. Park La Villete nabízí spoustu míst, kde můžete strávit celý den - tématické zahrady, dětská hřiště, kavárny... Navíc je propojen s moderním Centrem vědy a techniky, jehož budova ve tvaru obrovské zrcadlové koule nemůže uniknout ničí pozornosti. Většina parkových prvků je vyrobena velmi bytelně, aby vydržela každodenní používání stovkami návštěvníků. La Villete je totiž skutečně parkem lidu.
Délka návštěvy: Pokud chcete nahlédnout do všech koutů parku, bude vám stačit stěží půldruhé hodiny. Mnohé však uvidíte i z lávek přes kanál, které poskytují vynikající nadhled.

Park Citroen
Zcela odlišným typem veřejného parku je objekt ve čtvrti Citroen. Je obklopen nákladnými skleněnými budovami, v nichž sídlí velké společnosti se stovkami kanceláří. Formální image parku s velkorysou ústřední travnatou plochou a legendárními vodními střiky je podpořena dokonale udržovanou zelení, stříhanými živými stěnami a ploty. Příjemný kontrast tvoří hravé Zahrady barev a živelná Zahrada plevelů. Návštěvníci mohou scénu sledovat mimo jiné z lávky nad těmito osmi tématickými zahradami nebo z horkovzdušného balonu, který se pravidelně vznáší nad centrálním trávníkem.
Citroen jako park působí velmi elegantně, ale díky své náročnosti je citlivý na nedostatek péče, který se projeví velmi brzy.
Délka návštěvy: Jen pomalá procházka všemi částmi zabere přibližně hodinu času.

Park De Bercy
Park byl založen v místech bývalých vinic a vlakového nádraží, na něž upomínají dochované historické budovy a reminiscence viničních konstrukcí. Díky tomu také disponuje množstvím původních vzrostlých dřevin. Přitahuje lákavými tématickými zahradami, známými vodními schody, romantickými zákoutími a uklidňující vodou. Celý areál působí harmonicky a nabízí řadu klidných koutů. Propojení dvou na sebe navazujících částí je umožněno lávkou přes rušnou ulici Josepha Kessela. Lávka přes řeku Seinu spojuje park s Národní knihovnou. Sportovní centrum Paris Bercy se svými extrémně nakloněnými zatravněnými stěnami při vstupu do parku je úspěšnou ukázkou ambiciózních technologických experimentů.
Délka návštěvy: Pokud chcete vidět jednotlivé tématické zahrady, počítejte přibližně s hodinou až hodinou a půl.

Promenáda Plante
Jako zelená stuha v korunách stromů se vine pěší promenáda nad ulicemi města ve středu Paříže. Toto řešení přineslo nové využití nefunkčnímu viaduktu a zároveň nabídlo několikakilometrovou nerušenou procházku zelení stranou rušných pařížských ulic.
Délka návštěvy: Na promenádu je možné napojit se v několika místech, celá měří asi pět kilometrů. Jako ostatní parky a zahrady se na noc uzavírá.

Zahrada J. Clémenta
Zahrada za skleněnou stěnou lehce koketuje s principy přírodní zahrady. Využívá původních náletových dřevin a jemnou modelací terénu vytváří dynamickou krajinu s travinami a hustými keřovými porosty. Atraktivní je také noční scéna, bohužel v noci nepřístupná (sloupovité průhledné tubusy nízkých lamp.
Délka návštěvy: Zahrada se nachází na Quai Brandly, bezprostředně vedle zelené Blancovy stěny, poblíž Eiffelovky. Představu o její kompozici si uděláte během dvaceti minut.

Zelená stěna P. Blanca
Dům se zelenými stěnami - nic nového pod sluncem. Tady ovšem nejsou použity žádné popínavky a každá rostlina od drobných trvalek po středně velké keře koření ve speciální vrstvě přímo na zdi budovy. Dům s trojrozměrnou zelenou fasádou na hlavní třídě - zajímavý ve svém rozsahu, i když mnoha turisty přehlížený. Vertikální konstrukce jako velký trend dneška. Čas ukáže, zda se úžasný Blancův nápad masově prosadí, či zda si zachová punc výjimečnosti. Zelená fasáda je orientována na ulici Quai Brandly. Pro lepší celkový dojem je vhodné přejít si na druhou stranu ulice.


Pařížská zahradní a krajinná architektura nabízí řadu inspirací především díky své originalitě, odvaze používat nové prvky a mimořádné pozornosti, která je věnována pěším. Pracuje hodně s vodou a barvami. Na druhou stranu vysoké nároky na údržbu veřejnou zeleň příliš prodražují. Kromě toho velmi oblíbené stříhané prvky působí místy strnule až uměle.
Francouzská tradice je jiná než naše. Lidé jsou zvyklí trávit více času venku, nežijí jen doma, ale v ulicích a parcích. Veřejné prostory tu patří občanům i přesto, že se většina objektů na noc uzavírá.
Možnost porovnat zahraniční situaci s domácí je vždycky cenná. S přibývajícími zkušenostmi a zážitky je snazší ocenit práci ostatních, získat nadhled, objevovat nové možnosti a potvrzovat si vlastní postoje.
Ráda bych poděkovala nadaci Hickory Foundation za stipendium, které mi umožnilo financovat výlet do Paříže. Částka zcela pokryla náklady spojené s cestou, ubytováním i ostatními výdaji.


Zdeňka Šupková (198?)
studentka 5. ročníku Zahradní a krajinářské architektury, Zemědělská fakulta MZLU Lednice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg