V novém čísle ZPK 3/2020 najdete:

Téma: SOBĚSTAČNOST

Městské farmaření

Naše sklizeň v Rotterdamu

Zahrady a městská prérie města automobilů

a další

 

 

 

Navigace: Domů Obsah časopisu 04/2011 Přímé výsevy letniček – rozkvetou města?, Kateřina Novotná

Přímé výsevy letniček – rozkvetou města?, Kateřina Novotná

Tisk

Veřejná Zeleň města Brna, příspěvková organizace pečuje o nejvýznamnější parky ve městě Brně. Jednou z nových metod a způsobů péče je i přímý výsev letniček, které zkouší už třetím rokem (viz také ZPK 3/2009 a 4/2010). Vzhledem ke krásnému novému efektu, který metoda do parků vnáší a hlavně k finančním úsporám, které jsou stěžejní, budou přímé výsevy v Brně využívány i v budoucnu.

Tyršův sad

V tomto parku jsou plochy letničkových záhonů nejvýznamnější a odtud zatím pochází nejvíce našich poznatků. Park v letošním roce opět rozkvetl bohatou škálou druhů a barev letniček a opět přilákal kolemjdoucí k zastavení. Jako již v předešlých letech jsme přidali k záhonu informační leták s informacemi o použitých rostlinách i principech přímého výsevu letniček. Doplnili jsme sem ještě jeden informační leták o semenech a klíčících rostlinách některých druhů a o samotném klíčení. Tímto způsobem předáváme informace veřejnosti o záhonech a snažíme se tak o propagaci a osvětu.

Letos jsme se výrazně potýkali se zaplevelováním. Tento problém je přechodný, týká se vždy pouze počátku vegetace a je třeba velkého pracovního nasazení na prvotní odplevelení. Počáteční důkladný zásah ovšem eliminuje následnou zvýšenou potřebu péče. První odplevelování bylo velice náročné časově i pracovně, následovalo dvakrát menší odplevelování a pak opět záhon plnil, to co jsme od něj chtěli - kvetl a nebylo třeba větších ošetřování.

Po počátečním odplevelení se zdálo, že některá místa byla prázdná, proto jsme je osadili Pennisetum setaceum ´Rubrum´. Ačkoli v pokročilejší vegetaci a po zaplnění prostoru ostatními letničkami nebylo této rostliny potřeba, vytvářela nádherný efekt a v příštím roce ji do záhonu opět vysadíme.

Výsevová směs byla letos obohacena o několik druhů, které byste v letničkovém záhoně v městském parku jen stěží hledali. Byl to kopr vonný nebo bazalka v odrůdách červených i zelených. V příštím roce určitě znovu použijeme kopr, protože dlouhou dobu tvořil krásný efekt nejen zelenou hmotou, ale i krásným květenstvím, a bazalku červenou, která nádherně kontrastovala s ostatními letničkami. Bazalka se zeleným listem, odrůda ´Laevel´, se bohužel ve změti květin úplně ztratila. Z dalších letniček, které bylo letos v záhoně vidět, to byl Cosmos sulphureus ´Sunset´, ´Redcrest´ a ´Lemoncrest´, který považujeme za velmi přínosný pro efekt celého záhonu a jeho dlouhou krásu. Jednou z nejvýznamnějších letniček, která se nám letos osvědčila, je Amaranthus caudatus v zelených i červených odrůdách. Její podzimní efekt a výdrž je opravdu výjimečná. V poslední fázi kvetení tvořil laskavec dominantu celého záhonu a mezi kolemjdoucími, hlavně dětmi, byla z této květiny velká radost.

Pokusné osetí nádob

V letošním roce jsme oseli dvě velké nádoby - pyramidy lichořetišnicí různých barev a umístili jsme je do parku Koliště I. před Domem umění města Brna. Vzhledem k tomu, že nádoby byly součástí naší „zalévací trasy", neměli jsme s nimi žádné větší výdaje a efekt byl v tomto prostoru velmi příjemný.

Rozkvetlé čtverce

Naše organizace se nezabývá pouze péčí o brněnské parky, ale také o významnou část stromořadí. Součástí této činnosti je péče o výsadbová místa. Někdy je toto místo tvořeno zeleným pásem, jindy čtvercem. Místa, která nelze z nejrůznějších důvodů v blízké době osadit, jsou často nevzhledná, prostor je rozježděn auty, půda utužená... Rozhodli jsme se vyzkoušet letničky i na těchto místech -

kdyby se pokus nepovedl, alespoň bychom měli kvalitně připravené čtverce pro výsadbu stromů). Už na podzim jsme několik vytipovaných ploch osadili cibulemi tulipánů a na začátku letošního roku jsme zvolili pro nás zatím nejodolnější letničku - Tagetes. Vybrali jsme několik odrůd, abychom vyzkoušeli, která tyto extrémní podmínky zvládne nejlépe.

Výsledek byl perfektní. Nejde ani tak o letničky a o to, jak prosperovaly, ale o reakci veřejnosti. Když na jaře vykvetly tulipány a následně začaly nakvétat aksamitníky, ulice ožily. Z kultivarů se nám osvědčily Tagetes patula ´Fiesta´ a ´Burpee Melody´. Rostliny byly pevné, krásně kvetly celou sezónu a neprosychaly tolik jako ostatní. Kultivar ´Mr. Majestic´ nakvetl až později a ´Lemon Drop´ byl po celou dobu poměrně nízký a hodně prosychal. Nejméně se nám osvědčil Tagetes erectus ´Albatros´, který celou sezónu velice trpěl suchem.

Problém, který zatím ještě řešíme, je nezbytné ohraničení záhonů. Letos jsme použili v některých místech dřevěné kůly, někdy v kombinaci s ocelovým lankem. Ohraničení lankem vypadá méně násilně a je trvanlivější.

Letničky z přímých výsevů mají ve městech určitě své místo a mohly by být vhodným způsobem, jak nechat města rozkvést za nepříliš velké náklady.

CV viz 3/09 22

 

 

 

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg