V novém čísle ZPK 3/2020 najdete:

Téma: SOBĚSTAČNOST

Městské farmaření

Naše sklizeň v Rotterdamu

Zahrady a městská prérie města automobilů

a další

 

 

 

Navigace: Domů Obsah časopisu 03/2011 Na konci srpna se v Jihlavě mistrovsky „stromolezilo“, Dana Štechová

Na konci srpna se v Jihlavě mistrovsky „stromolezilo“, Dana Štechová

Tisk

Pokud vám to slovo nic neříká, vězte, že celkem výstižně popisuje činnost náročnou a z laického pohledu i poměrně riskantní. A právě proto se - dnes již po celém světě - konají profesionální soutěže stromolezců. Jak známo - stromolezec je odborník pečující o stromy v našich sídlech, který má ve svém oboru nezastupitelnou roli. Smyslem těchto divácky atraktivních klání je nejen vytvořit prostor pro zlepšení a rozvíjení technik bezpečného lezení, ale především popularizace a přiblížení práce stromolezců formou napínavé podívané.

V neděli 21.8. se ve Smetanových sadech v Jihlavě uskutečnil již 11. ročník Mistrovství ČR ve stromolezení. Akci pořádala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, občanské sdružení, letos ve spolupráci se Statutárním městem Jihlava. Vzhledem k tomu, že počasí závodům přálo, přivábila celodenní podívaná téměř 700 návštěvníků. Letošních 25 soutěžících se v základním kole utkalo v pěti disciplínách: instalace lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích, jištěný šplh, práce v koruně a záchrana zraněného. Do finále postoupili tři nejlepší závodníci a podělili se o konečné pořadí takto: 1. místo Jiří Kořínek, 2. místo Tomáš Gut a 3. místo Tomáš Hupač. Všichni tři závodníci se nominují na příští Mistrovství Evropy ve stromolezení jako plnohodnotní zástupci České republiky. Vždyť v červnu ve Vídni na evropské soutěži uspěl náš loňský vítěz Tomáš Gut na krásném 7. místě v rámci celé Evropy a to je velký úspěch českého profesionála. Držme tedy palce na rok příští!

Celé mistrovství bylo protkáno doprovodným programem - mezi jednotlivými bloky soutěží mohli diváci ve třech vstupech zhlédnout předvedení disciplín dřevorubeckých závodů a jako doplněk v sadech koncertovala skupina The Partisan. Součástí mistrovství se stala i Cyklojízda na podporů stromů - projížďka v klidném tempu zavedla účastníky trasou okolo majestátních stromů v blízkém okolí města zpět do centra Jihlavy na probíhající šampionát ve stromolezení. Slavnostní vyhodnocení závodů a vyhlášení vítězů pak proběhlo v dalším krásném jihlavském parku Malý Heulos, kde bylo korunováno zapálením vatry, opékáním a koncerty spřátelených rockových skupin.

Ačkoliv je mezi širokou veřejností běžným názorem, že pečovat o stromy dokáže každý, opak je pravdou.

Pokud by tomu tak bylo, pasovali bychom se na jediný stát na světě, jehož obyvatelstvo je tvořeno zejména odborníky na dendrologii, fytopatologii, fyziologii, mechaniku, fyziku a pedologii. To je totiž minimální soubor znalostí, které péče o stromy vyžaduje. Přidáme-li požadavky na znalost legislativy, bezpečnosti práce a správního řádu, bude zřejmé, že odborníků nakonec nebude tolik.

Vezmeme-li v úvahu, jak vysokých společenský hodnot stromy dosahují (vyjádřeno v penězích mluvíme u starších stromů o statisících), pak by nás mělo zajímat, zda se o naše stromy skutečně starají odborníci.

A že jejich práce ve stromech není jednoduchá, o tom by laickou veřejnost mohla přesvědčit právě takováto zajímavá akce. Práce stromolezců má svá pevná odborná a bezpečnostní pravidla, k jejichž demonstraci slouží právě podobná atraktivní představení. Divák získá ponětí alespoň o základní arboristické činnosti a uvědomí si její náročnost. A přehlídka stromolezeckých technik by ho měla utvrdit v tom, že ke každému stromu je třeba přistupovat s velkou ohleduplností a pokorou. Stromy si to totiž zaslouží...

 

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg