V novém čísle ZPK 3/2020 najdete:

Téma: SOBĚSTAČNOST

Městské farmaření

Naše sklizeň v Rotterdamu

Zahrady a městská prérie města automobilů

a další

 

 

 

Navigace: Domů Obsah časopisu 01/2011 Malé a velké bitvy, David Hora

Malé a velké bitvy, David Hora

Tisk

Je to tady! V sobotu 26. února bylo mrazivé ráno, ale přes den svítilo sluníčko a bylo relativně teplo. V neděli bylo také mrazivé ráno, také svítilo sluníčko, ale něco bylo jiné - vzduch voněl jarem. Tak to opět přišlo a jako každý rok tu máme jaro...

Jaro je krásné, ale já na jaře také hodně trpím, nejvíce v březnu. Lidé věří, že na oslavu přeživší zimy musí obětovat nějaké stromy, že je nutné hodně řezat a kácet. Už to začalo! Kdo jezdí z Mladé Boleslavi na Mělník, mohl na půli cesty mezi obcí Beznem a Mělnickým Vtelnem sledovat zánik břehového porostu jednoho malebného potůčku v polích. Kdo pak dojel až do Přerova nad Labem, neuvěřil, že nejezdí v kruhu - stejný obrázek. Určitě jde o nějaké čištění „nepořádku" na březích potoka, které je v zájmu bezpečnosti občanů v případě velké potopy. Jen škoda, že právě u Přerova nám moc jiné rozptýlené zeleně v krajině už nezbývá...

I přes všechnu naši snahu (a vím, že každý, kdo čte ZPK, se upřímně snaží) se nám nějak ta krajina ztrácí. Všichni, kdo pracujeme se stromy a s krajinou, máme podobný cíl - nenechat se převálcovat těmi, pro které je moderní technika, virtuální realita sociálních sítí a izolovaná sterilnost inteligentních domů více než Život. Jenže Život je vše, jen ne bezpečný, hygienicky bílý a utříděný do šuplíčků, přihrádek a oddělení. Proto mě někdy zaráží, jak v té naší malé zahradnické hře dokážeme neustále vést krvelačné bitvy, zda je tento způsob oceňování stromů lepší než druhý, zda sadovnická hodnota je důležitější než vitalita - nebo jestli má vůbec tento šuplíček právo na život? Zda má větší hodnotu průhled, brouk nebo strom, bez kterého brouka ani průhledu nebude.

A zatím se za kulisou těchto malých a lítých bojů odehrávají války mnohem větší. Války, ve kterých se rozhoduje, jestli stromy svojí přítomností lidi skutečně jen neobtěžují - ať už listím v okapu nebo svým zdánlivě netečným číháním u silnice na oběť blížící se v Jaguáru. Vede se válka o společenskou objednávku demokratické společnosti. Zvítězí-li strana Absolutní bezpečnosti, nebudou již stromy, které by nás ohrožovaly; a zvítězí-li strana Hygienické čistoty, konečně si oddychneme od tlejícího listí v okapech. Svět bude bezpečný a zářivě čistý - ale možná z něj zmizí Život.

Myslím si, že všechny malé bitvy ochranářů přírody všech forem, lesáků a nad nimi vševědoucích zahradníků jsou nesmírně důležité, neboť nás posouvají někam dopředu, a pokud jsou konstruktivní, pak i k nějakým ideálům. A ke konstruktivním bitvám tu máme právě naši SZKT a ZPK - tak směle do toho! Ale nesmíme kvůli nim zapomenout na tu velkou válku. Válku vedenou o Život a o budoucnost. V ní máme šanci bojovat pouze tehdy, budeme-li pochodovat stejným směrem, pokud se spojíme za stejným cílem. Zda máme šanci na úspěch, ukáže budoucnost, ale když to nezkusíme, jak to vysvětlíme těm, kdo přijdou po nás?

David Hora

 

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg