V novém čísle ZPK 2/2020 najdete:

Téma: MĚSTA V DOBĚ SUCHA

Naozaj veríme v sucho v mestách?

Stromy jako klimatizace veřejných prostranství

Modrozelená infrastruktura aneb jak vyhrát válku profesí

Suchov v Brně

Okrasné rostliny ve městech

 

Navigace: Domů Archív zakládání a údržba zeleně Mykorhiza i pro vzrostlé stromy

Mykorhiza i pro vzrostlé stromy

Tisk
Na sklonku letošního léta se v Brně konala národní arboristická konference Strom pro život - život pro strom, kde vystoupila řada odborníků se zajímavými a podnětnými přednáškami. Vystoupení RNDr. Aleše Látra, Ph.D. a Mgr. Petra Kolomého z firmy Symbiom, s.r.o., o mykorhizních houbách, jejich významu a maximální prospěšnosti vyvolaly živou a dlouhou debatu. Bylo položeno mnoho dotazů, vysvětleny základní principy, dána doporučení a vyvráceny omyly spojené s mykorhizou.

Mykorhiza je základ
Často zapomínáme, že dříve neexistovala bohatá nabídka přípravků, které „zaručeně" zajistí lepší a zdravější růst. Rostliny přijímaly živiny z půdy, která tehdy ještě nebyla kontaminována těžkými kovy a jinými toxiny. V příjmu živin spoléhaly rostliny na mykorhizní houby, které s nimi byly od chvíle, kdy rostliny vystoupily z moře na souš. Mykorhizní houby jim pomohly adaptovat se na suchozemské prostředí a pomáhají jim dodnes.
Bohužel člověk svou snahou o přeměnu přírody k obrazu svému, svým neuváženým jednáním a nadměrným používáním chemických přípravků životní prostředí poničil a narušil přirozený koloběh, který fungoval po tisíce let. S touhou po maximálním užitku a prospěchu začal zapomínat na přirozené soužití jednotlivých druhů a dosáhl tak eliminace jejich spolupráce. K obdobnému vytěsnění došlo i v případě mykorhizních hub. V současné době bychom tyto přirozené pomocníky rostlin v našich zahradách a parcích hledali marně a je třeba navrátit rostlinám to, co potřebují.

Co je tedy mykorhiza?
Oboustranně prospěšný vztah mezi rostlinou a mykorhizní houbou. Oboustranný proto, že rostlina dodává houbě energetické zdroje získané fotosyntézou, naopak houba předává rostlině minerální látky. Kolonizace kořenů mykorhizními houbami přirozenou cestou pozitivně ovlivňuje růst a zdravotní stav hostitelských rostlin, což se projevuje zvýšeným příjmem živin, odolností proti stresovým faktorům v podobě přesazení, sucha či obsahu těžkých kovů v půdě, a v neposlední řadě vyšší odolností vůči patogenům. Jedná se o běžný vztah až u 90 procent rostlin. V závislosti na rostlině a druhu mykorhizní houby rozlišujeme tři základní typy mykorhizy: arbuskulární mykorhizu, ektomykorhizu a erikoidní mykorhizu.
Česká firma Symbiom, s.r.o. je jedním z předních evropských výrobců mykorhizních přípravků a nabízí nejen samotné produkty, ale i poradenství a servis, čímž usnadňuje dostupnost a použití mykorhizních produktů českým realizátorům, zahradníkům a dalším představitelům odborné i laické veřejnosti. V současné době nabízí i unikátní injektážní přístroj pro aplikaci mykorhizních přípravků ke vzrostlým stromům. Díky tomuto přístroji je možné pomoci památným a vzácným stromům zlepšit jejich vitalitu.
Právě uskutečněná konference Strom pro život - život pro strom jasně ukázala, že nejen odborníci z řad arboristů, zahradníků a zahradních architektů začínají chápat důležitost mykorhizních hub a snaží se udělat maximum pro jejich návrat k našim rostlinám. Řada z nich již rozumí tomu, že mykorhiza je opravdu základ, na kterém rostlina staví a její dodání je pravidlem pro správné ošetření rostlin.
Více se dozvíte na www.symbiom.cz.


Popisek
Injektážní aplikace mykorhizních hub ke kořenům vzrostlého stromu

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg