V novém čísle ZPK 3/2020 najdete:

Téma: SOBĚSTAČNOST

Městské farmaření

Naše sklizeň v Rotterdamu

Zahrady a městská prérie města automobilů

a další

 

 

 

Navigace: Domů Archív zakládání a údržba zeleně 10. mistrovství ČR ve stromolezení

10. mistrovství ČR ve stromolezení

Tisk
Historie stromolezeckých klání oslavila svoje první velké jubileum. Letos je to již deset let od doby, kdy na Mělníku proběhl první šampionát. Od toho času se hodně změnilo, ale závody plní stále stejné funkce. Těmi jsou zejména zavádění nových bezpečnostních standardů a vybavení do praxe a zvednutí povědomí veřejnosti o péči o stromy.
Oslavy se konaly formou férové soutěže a jako hrací pole bylo využito parku za Anthroposem v brněnských Pisárkách. Stromolezci z celé republiky se zde setkali v neděli 22.8.2010. Nemyslím tím jen závodníky, ale i rozhodčí. Těžko byste v naší zemi v době konání závodů uslyšeli v korunách stromů zvuk motorové pily. Jsme zemí malou, a proto je při pořádání mistrovství republiky potřeba všech lidí, kteří si nepletou francouzský prusík s francouzáckým. Velice si vážím toho, že toto nadšení trvá již deset let a že je zde stále velké množství lidí, kteří věnují svůj volný čas ve prospěch oboru.
Po dvou propršených šampionátech konaných v Brně se na nám konečně poštěstilo. Do třetice si pro nás již Brno připravilo počasí odpovídající datu v kalendáři.
Šampionátu se zúčastnilo 24 soutěžících připravených utkat se o mety nejvyšší. Na stromolezeckých závodech je zajímavé, že nestačí být dobře připraven, ale svoji roli zde hraje i štěstí. Zlomená větev nebo upadnuvší karabina vedou k diskvalifikaci z disciplíny a ztrátě velkého množství bodů, což ve výsledku znamená malou šanci dostat se do finále.
V předešlých letech jsme si zvykli vídat ve finálovém klání téměř stejné tváře. Jako by bylo pravidlem, že ze základního kola postoupí Jiří Kořínek, Tomáš Gut a Tomáš Hupač. Nečekejte senzaci, ani v Brně tomu nebylo jinak. Až na to, že zmíněnou trojici, a nejen ji, zaskočil David Stejskal. Při sčítání výsledků základního kola se jeho jméno objevilo na prvním místě! David pracuje na Novém Zélandu a svoji premiérovou účast na závodech okořenil postupem do finále.
Kvůli neuvěřitelné vyrovnanosti prvních čtyř stromolezců jsme umožnili start ve „Výzvě mistrům" všem výše zmíněným. Platan, na kterém se finále odehrálo, byl opravdu výzvou. Zvládnout všechna stanoviště v daném časovém limitu bylo prakticky nemožné. Nejlépe se s tím vypořádal Tomáš Gut. Závody vyhrál již počtvrté a dotáhl se v počtu vítězství na Jiřího Kořínka. Jirka letos obsadil místo třetí a mezi dva naše nejúspěšnější lezce se vklínil David Stejskal. Čtvrté místo obsadil Tomáš Hupač.
Putovní pohár předal Tomáši Gutovi starosta městské části Brno střed, Mgr. Roman Šťástka. Pan starosta také převzal záštitu nad konáním mistrovství ČR ve stromolezení.
Veškeré informace včetně fotodokumentace naleznete na www.arboristika.cz.

Jan Svárovský
předseda mistrovství ČR ve stromolezení

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg