V novém čísle ZPK 2/2020 najdete:

Téma: MĚSTA V DOBĚ SUCHA

Naozaj veríme v sucho v mestách?

Stromy jako klimatizace veřejných prostranství

Modrozelená infrastruktura aneb jak vyhrát válku profesí

Suchov v Brně

Okrasné rostliny ve městech

 

Navigace: Domů Archív architektura Františkova alej

Františkova alej

Tisk
Klára Dědová
Idea projektu Františkova alej vznikla z iniciativy studentů a přátel profesora Ing. Františka Smýkala na podzim 2009. Hledali jsme společně způsob jak Františkovi vzdát hold, jak mu poděkovat za všechno, co nás naučil, co nám předal, za to jaký byl. Pro ty, co Františka neznali nutno dodat, že Ing. František Smýkal učil 20 let sadovnictví a péči o stromy na VOŠ Zahradnické v Mělníku, byl vynikajícím pedagogem i člověkem. František Smýkal nás nečekaně opustil v září 2009. Pár dní po té se v našich hlavách zrodil nápad vysázet Františkovy památnou alej. Naším záměrem bylo zrealizovat alej, ne získat dotaci, ale vybrat prostředky pomocí veřejné sbírky, kam by měli možnost přispět Františkovi studenti, přátelé, kolegové jakýmkoli finančním obnosem. Říkali jsme si, že František by byl určitě rád, kdyby věděl, že se na jeho alej skládáme tak, jako se kdysi skládal lid na Národní divadlo. Projekt Františkova alej je především dobrovolnou akcí, všichni, kdo se jakkoli podílí na organizaci celé akce, tvorbě projektu a posléze i realizaci tak činí bez nároku na honorář. Finance, které vybíráme půjdou především na materiál a pokud finance zbudou, rádi bychom je věnovali na publikování Františkových textů a myšlenek. Postupně také vznikají webové stránky www.frantiskovaalej.cz., na kterých bychom rádi informovali všechny zainteresované o průběhu celé akce. Stránky jsou prozatím velice provizorní, je na nich uvedeno číslu účtu, který výhradně pro účely této sbírky zřídila dcera Františka Smýkala Jitka Trevisan, která rovněž o celé akci informovala na Dnech zahradní a krajinářské tvorby v Luhačovicích.

Místo pro alej je již vybrané, nachází se ve Mšeně v okrese Mělník. Proč zrovna ve Mšeně? František to měl ve Mšeně rád, ze Mšena byla jeho žena Květa, se kterou jezdíval do Mšena každý víkend pracovat do sadu. František je tu také na místním hřbitově pochován v rodinné hrobce.
Kde přesně alej bude? Lokalita námi vybraná, po celé délce spadá do katastru obce Mšeno.V mapě katastru je místo, kterou jsme pro alej vybrali označeno jako Za horou, jedná se o úvozovou cestu, která vede od romanovské hájovny přes návrší Míčovka a Rovinu směrem Na Bílkách. Po horizontu, na rozhraní zahrad, humen pole a lesa. Výhled odtud je na celkové panorama města, na sad, kam František jezdil i na hřbitov, kde odpočívá. Jedná se o starou cestu v krajině, dnes jen částečně schůdnou místy zarostlou, poškozenou socialistickým hospodařením, jak už to tak bývalo zvykem, poutní křížek byl vyrván, starý úvoz z části rozorán.
Místo pro alej námi vybrané, však mělo od počátku hned několik háčků, cesta nebyla celistvá, v místech byla přerušovaná potřebnými vjezdy pro zemědělskou mechanizaci, částečně byl úvoz zarostlý a nepřístupný.
Pan starosta města Mšena Martin Mach byl a je naší myšlence nakloněn. Dne 6. ledna 2010 bylo na radě města oficielně odsouhlaseno, že vznik Františkovi aleje město Mšeno podpoří a námi vybranou lokalitu nám k realizaci aleje poskytne. Rada města se navíc, k naší velké radosti, usnesla návrh na celou alej řešit komplexněji, tzn., nejen "vysázet stromy", ale udělat řádný povrch, a co je důležité dořešit průběh cesty dle původních historických podkladů, čili chybějící části cesty doplnit, chybějící segmenty majetkově dořešit a dotvořit průchodnost až k silnici na Sedlec. Město přes zimu vlastními silami nabídlo začít čistit nepřístupné zbytky úvozů dle našeho značení. Nutno dodat, že město Mšeno se obnovováním cest v krajině začalo zabývat daleko dříve, než náš projekt vznikl, na podzim 2009 proběhla v rámci Agendy 21 v obci Mšeno dokonce veřejná diskuze k tématu Průchodnost krajiny/obnova starých cest.
Místní zemědělská asociace Chorušice, která hospodaří na pozemcích obklopujících místo, kde by alej měla vzniknout nám rovněž vyjádřila svou plnou podporu, místní zemědělci nám dokonce oficielně nabídli své partnerství a aktivní účast v průběhu realizace aleje, ale hlavně přislíbili najít jiné řešení obhospodařování polí po změně přístupnosti pozemků.
Během února skupina Františkových studentů zpracuje návrh na alej, který bude posléze prezentován na webových stránkách, kde budeme taktéž informovat o průběhu celé akce. Důležitý bude výběr sortimentu, chtěli jsme vytvořit ne jednodruhovou nýbrž smýšenou alej která by kompozičně zapadala do celkového krajinného rázu. Počítáme, že první přípravné práce by mohli proběhnout již na jaře 2010, vlastní výsadba potom alespoň částečně na podzim 2010. Rádi bychom vlastní realizaci aleje provedli k ročnímu výročí Františkova odchodu. Do celé akce v průběhu realizace, výsadeb bychom rádi zapojili nejen studenty, ale i Františkovi přátele, kolegy, kteří se budou chtít manuelně neb jakkoli jinak podílet na celém projektu. Jakákoli pomoc bude vítána. Své partnerství a částečně již podporu z organizací, které jsme oslovili nám prozatím vyjádřili: Město Mšeno, CHKO Kokořínsko, VOŠ Mělník, SZÚZ, SZKT, CENELC. V naší veřejné sbírce na konto Františkova alej, bylo k 1.1. 2010 vybráno prozatím 11 000 Kč. Veškeré vaše náměty a příspěvky je možno zasílat na email, který byl zřízen výhradně pro tyto účely Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .
Za veškerou podporu projektu vám předem děkujeme.                                                                 Organizátoři akce: Klára Dědová
Slávek Dašek
Josef Šmíd
Daniela Shaolinová
Jitka Trevisan
Číslo účtu konta Františkova alej: 02 333 805 26
kód banky: 0300
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg