V novém čísle ZPK 3/2020 najdete:

Téma: SOBĚSTAČNOST

Městské farmaření

Naše sklizeň v Rotterdamu

Zahrady a městská prérie města automobilů

a další

 

 

 

Navigace: Domů Archív teorie a dějiny zahradního umění Mezinárodní seminář řešil problémy historických zahrad

Mezinárodní seminář řešil problémy historických zahrad

Tisk
Kroměříž, 12. říjen 2009/ Desítky odborníků z Česka, Slovenska i Velké Británie se sjelo v uplynulých dnech (7. - 9. října) do Arcibiskupského zámku v Kroměříži, aby zde nalezlo odpovědi na otázky typu: Co ohrožuje historické zahrady? Jaký mají význam pro společnost a jak důležitá je péče o ně? Mezinárodní pracovní seminář uspořádal Národní památkový ústav, Klub UNESCO Kroměříž a nově vznikající Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži.
Odborníci na historické zahrady majitelé zahrad, pracovníci veřejné zprávy nebo studenti měli o praktický seminář s názvem Historické zahrady a parky jako součásti soudobé městské krajiny velký zájem. „Náplní programu nebylo jen vyslechnout celkem šestnáct příspěvků, ale možnost se do diskuze živě zapojit," řekla náměstkyně pro výkon památkové péče Ing. Klára Hodaňová z Národního památkového ústavu. S tím že rekreace, vandalismus či doprava představují možná ohrožení. Debaty se vedly také kolem podnikání v zahradách a jak z nich vytvořit například místo pro vzdělávání.
Pozvánku na seminář přijali ze zahraničí zástupci sdružení podporující historické parky a zahrady ve Velké Británii. Ian Kennaway představil mimo jiné projekt Open Garden Squares Weekend, kdy jednou v roce jsou soukromé londýnské zahrady otevřeny veřejnosti. Barbara Peacock zas pro změnu mluvila o vandalismu a zrekonstruovaných památkách v parcích. Konkrétně pak třeba o restaurování parku Painshill v Cobhamu blízko Londýna.
Druhý den semináře přišla řeč na vznikající projekt Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, který bude mít celonárodní působnost. „Záměrem projektu je vytvoření metodiky na obnovu památek a vzdělávání," připomněl některé z cílů koordinátor projektu Ondřej Zatloukal.
Nynější kastelán Arcibiskupského zámku v Kroměříži Ing. Martin Krčma se ještě zhruba před měsícem staral o zahradu v Holešově. Příspěvek byl proto právě o ní. „Lidé netuší, že zahrada v Holešově je historická, je nutné jim to neustále připomínat," řekl posluchačům Krčma. Po něm představil přerovský park Michalov Ing. Martin Kovář. „Povodeň bez milosti spláchla některé dřeviny. Vidím to jako impuls pro zrealizovanou obnovu. Proběhly očišťovací práce, stavba a park byl oplocen," uvedl Kovář. Oba zástupci pak pojali své vystoupení jako pozvánku na závěrečnou exkurzi do obou historických zahrad.
Projekt Terra didactica, jehož záměrem je zrenovovat zámek ve Veltrusech představil Ing. Petr Svoboda.
Návštěvníci nepřišli ani o komentovanou prohlídku kroměřížských zahrad či oddechový čas strávený zhlédnutím divadelního ztvárnění Ovidiových proměn pod taktovkou žáků zdejší Základní školy U Sýpek.
Seminář se koná v Kroměříži právě proto, že jsou ve městě zahrady a zámek, jenž patří na seznam světového dědictví UNESCO. Organizátoři jej uspořádali za přispění Ministerstva kultury a pod záštitou poslankyně parlamentu ČR Ing. Michaely Šojdrové, České komise pro UNESCO, sekce krajinářské architektury IFLA, Českého národního komitétu ICOMOS, ministra kultury České republiky a hejtmana Zlínského kraje.
Od roku 1998 se v Kroměříži pořádá jednou za dva roky konference Historické zahrady, kde běží série přednášek bez možnosti odborné diskuze. V roce, kdy konference není, chtějí organizátoři vést semináře. Před dvěma lety proto uspořádali první z nich, jehož se zúčastnilo na padesát přednášejících a zástupců odborné veřejnosti. Pro velký zájem zopakovali seminář i letos.
Pro více informací prosím kontaktujte:
Ing. Klára Hodaňová
náměstek pro výkon památkové péče
Národní památkový ústav
územní odborné pracoviště v Kroměříži
mobil: 721715806
tel: 573 301 420, fax:573 301 419
www.konferencekm.cz
Sněmovní náměstí 1
767 01 Kroměříž
mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
nebo
Bc. Pavel Kašpar
Tiskové oddělení
email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
tel: 602884030
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg