V novém čísle ZPK 4/2019 najdete:

Téma: SPOLUPRÁCE

Ružová záhrada v Dolnej Krupej

Zahradní slavnost na Flore Olomouc

Revitalizace parku Riegrovy sady, Praha

Jedeme v tom všichni

 

 

 

 

 

 

Navigace: Domů Archív zakládání a údržba zeleně Květiny v Jaroměři

Květiny v Jaroměři

Tisk

Václav Babka

Letničky „jdou" v posledních letech do módy. V červenci jsme navštívili v Jaroměři firmu Černý, abychom načerpali inspiraci a zjistili, co je dnes v květinách na trhu dostupné. A stejně jako již několikrát v minulosti jsem po příjezdu pocítil směs překvapení a obdivu ke špičkové květinářské zahradě, která pro mě zároveň skrývá řadu nepoznaných tajemství.

V letošním roce šlechtitelská a semenářská firma Černý v Jaroměři oslavuje 150. výročí založení. K této příležitosti uspořádali Jan Černý starší, jeho žena Vlasta, Jan Černý mladší a Josef Černý v červenci jubilejní dny otevřených dveří, na zkušebních polích vysázeli nejrozsáhlejší sortiment květin (uvádějí, že asi 600 odrůd) a v městském muzeu ve Wenkeově domě uspořádali výstavu Jaroměř - město zahrad a zahradníků.
Firmu Černý založil v roce 1859 Ferdinand Hlaváček. Od roku 1928 se František a Marie Černí specializovali na šlechtění a výrobu osiv. První původní petúnie ´Karkulka´ byla uvedena na trh v roce 1934. V roce 1960 byla firma znárodněna a pod tehdejší Semprou zde pokračovali ve šlechtění inženýr Jan Černý a jeho žena Alenka. V té době vznikaly první hybridy begónií a petúnií. Postupně Černí vyšlechtili špičkový sortiment hybridních odrůd petúnií, převislých hlíznatých begónií, begónií stále kvetoucích a dalších rostlin. Na počátku roku 1991 byl podnik navrácen v restituci původním majitelům. V současnosti v něm pracují dvě generace rodiny Černých. Od roku 1934 zde bylo vyšlechtěno více než 125 původních odrůd květin.
Na přiložených fotografiích jsou portréty květin, které jsme v červenci na zahradě u Černých v Jaroměři viděli.

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 

szkt-logo-2015-leva_zarazka_jpg